Ay tam 4.5 milyar yaşındaymış

Apollo 14 görevinde toplanan taş örnekleri, Ay’ın gerçek yaşını ortaya çıkardı. Taşlardaki zirkon mineralini inceleyen uzmanlar, Ay’ın 4.51 milyar yıl önce oluştuğunu belirledi

Daha genç sanılıyordu
ABD’nin California Üniversitesi (UCLA) araştırmacıları, Ay’ın sanılandan daha yaşlı olduğunu gösteren bir araştırma gerçekleştirdi. 1971’deki Apollo 14 görevinde getirilen taşlar incelenirken, Ay’ın 4.51 milyar yıl önce oluştuğu ortaya çıktı. Şimdiye dek Ay’ın, Güneş Sistemi’nden 200 milyon yıl sonra oluştuğu varsayılıyordu ancak bu çalışma 60 milyon yıl sonra doğduğunu gösteriyor.

42 kilo taş örneği
Apollo 14 ile Ay’a giden astronotlar Alan Shepard ve Edgar Mitchell, Ay yüzeyinden 42 kilo taş ve toprak örneği toplamıştı. Shepard ve Mitchell’in getirdiği örneklerde zirkon mineraline rastlanmıştı. Zirkon parçacıkları uranyum tarihleme yöntemiyle inceleyen araştırmacılar, Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğunu bulmuş oldu. Çalışma, ‘Science Advances’ dergisinde yayımlandı.

Bir önceki yazımız olan Çekirge avını ilk sıçrayışta yakalayacak! başlıklı makalemizde Bilim Haberleri, kaçak elektrik ve uludağ elektrik dağıtım aş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir